Nurkowisko Zakrzówek

NURKOWISKO ZAKRZÓWEK

 [ezcol_1half]zakrzowek[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]zakrzowek2[/ezcol_1half_end]
Widoczność 4-8 m, typ zbiornika wyrobisko, maksymalna głębokość 31 m, temperatura wody 7-22 C°.

Na Zakrzówku znajduje się zalew Zakrzówek, który powstał w 1990 po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się on z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian, jednak kąpiel w zalewie jest obecnie zabroniona.

  [ezcol_1third]zakrzowek3[/ezcol_1third] [ezcol_1third]zakrzowek4[/ezcol_1third] [ezcol_1third_end]zakrzowek5[/ezcol_1third_end]
Akwen ZAKRZÓWEK to zalany kamieniołom, wykuty w skale wapiennej. Jego głębokość maksymalna wynosi 31 metrów. Wodę otaczają przede wszystkim pionowe ściany, wznoszące się kilkadziesiąt metrów nad lustro wody.

Nad wodę i zarazem na teren bazy wjeżdża się drogą, którą wywożono kiedyś urobek z kamieniołomu. Droga ta ma też kontynuację pod wodą i wokół niej gromadzą się największe atrakcje tego nurkowiska.

Na drodze znajdują się kolejno: platforma do ćwiczeń, wrak dużego fiata, dawna przebieralnia robotników oraz wrak autobusu. Po lewej stronie od drogi, niedaleko od brzegu znajduje się półka z zalanymi drzewami i wiatą, która służy również jako platforma do ćwiczeń. Warto także ponurkować przy ścianach otaczających drogę i akwen. Pełno tam półek, załomów i nawisów skalnych.

Widoczność pod wodą jest równie unikalna jak sam akwen. Do głębokości 23 m dochodzi czasami nawet do 15 m. Niestety poniżej podanej głębokości widoczność drastycznie spada. Co prawda poprawia się w kierunku dna, ale nie przekracza już 2 m. Powodem spadającej tak drastycznie widoczności jest zalegający siarkowodór, który spowija całe dno Zakrzówka.