Baza Machów oraz Jezioro Tarnobrzeskie – Charakterystyka

Jezioro Tarnobrzeskie – Charakterystyka

Lokalizacja  Tarnobrzeg (południowo-zachodnia część miasta – przy Wisłostradzie)
Max. głębokość 42 metry
Widoczność Bardzo dobra. Dochodzi do kilkunastu metrów, latem na mniejszych głębokościach zróżnicowana, spada lokalnie do kilku metrów. Do głębokości 42m dociera światło słoneczne, nie ma konieczności używania latarki.
Dojazd Z drogi krajowej nr 9 skręcić na Tarnobrzeg. Jadąc od strony Tarnobrzega kierować się na wyjazd na Mielec. Wzdłuż północno-zachodniego brzegu jeziora przebiega dwupasmowa droga (Wisłostrada) z niej wjeżdża się bezpośrednio na drogę obwodową Jeziora.
Opis akwenu Jezioro Tarnobrzeskie (dawniej Zalew Machowski) ma powierzchnię 455ha i głębokość do 42m, jest to czwarty najgłębszy sztuczny zbiornik w Polsce. Wody Jeziora Tarnobrzeskiego mają najwyższą I klasę czystości. Jezioro powstało poprzez zalanie wyrobiska, największej w Europie,  odkrywkowej kopalni siarki.  Ze względu na znakomitą przejrzystość wody, różnorodne ukształtowanie brzegów i dna, jak i bogatą faunę, zbiornik ten jest wymarzonym miejscem dla miłośników nurkowania. Smaczku dodaje fakt, iż nie jest on jeszcze w pełni spenetrowany i każdy może stać się „odkrywcą”. Zachodni brzeg (od strony Wisłostrady) opada łagodnie gdy tymczasem na wschodnim brzegu, w okolicach półwyspu i wyspy, znajdują się  kilkunastometrowe ścianki i urwiska, a dno przecinają żleby.

Mniej wprawni nurkowie, bądź miłośnicy przyrody i fotografii, mogą wybrać południową część zbiornika, gdzie na przepłaszczeniu  nie schodzącym poniżej 10m, znajdują się prawdziwe podwodne łąki z licznymi płociami, karasiami, 40cm okoniami (pływającymi w stadach po kilkaset sztuk) czy ponad metrowymi szczupakami. Wprawni obserwatorzy mogą wypatrzeć nawet sandacza czy suma.

Bardziej zaawansowani nurkowie mogą wybrać nurkowanie głębokie i zejść poniżej 40 metrów, przy czym nie będą potrzebować latarek, gdyż dzięki dużej przejrzystości wody, aż do samego dna dociera światło słoneczne.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim znajduje się najdłuższa na Podkarpaciu ponad 2 km piaszczysta plaża, przy której zlokalizowane są liczne punkty gastronomiczne oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego. Przystań żeglarska oferuje wynajem jachtów żaglowych, a także rejsy rekreacyjne po jeziorze.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim znajduje się Baza Nurkowa „Machów” prowadzona przez Ligę Obrony Kraju.

Baza Nurkowa Baza Nurkowa „Machów”, prowadzona przez LOK, zlokalizowana jest na zachodnim brzegu jeziora w okolicy cypla. Do Bazy prowadzi droga asfaltowa będąca częścią drogi obwodowej jeziora. Po zjechaniu z Wisłostrady na teren Jeziora Tarnobrzeskiego należy drogą obwodową  kierować się w prawo ok. 1,5km. Dojazd jest dobrze oznakowany. Na terenie Bazy znajduje się parking.

W bazie istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu i nabicia butli. Do dyspozycji nurków są dwie łodzie motorowe, zostały przygotowane  zadaszone stoły na sprzęt (wiaty). Pomiędzy nurkowaniami można usiąść przy przygotowanych w tym celu wiatach i odpocząć w cieniu  lub zagrzać się w słońcu na znajdującej się na terenie Bazy piaszczystej plaży. Głodni mogą urządzić sobie grilla w specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu. Na terenie bazy znajduje się Ośrodka Szkolenia Wodno – Nurkowego,  w ośrodku znajduje się zaplecze socjalne oraz noclegowe.

Pod wodą znajdują się trzy platformy do ćwiczeń o wymiarach odpowiednio 4 x 4 m i 2.2 x 2.2 m, 1,5 x 2,0m umieszczone na głębokości 5m,  9m, i 3m, łódź kabinowa „Raja” na 13m, wrak łodzi kabinowej na 5m i motorówka na 9 metrach głębokości oraz wrak łodzi kabinowej Biały Delfin na głębokości 17m, skansen na głębokości 4m, wrak łodzi kabinowej na głębokości 6m. Oraz wiele innych atrakcji.

Wszystkie atrakcje są oporęczowane. Pod wodą znajdziemy ponadto zatopiony „las”, żleby prowadzące do dużych rur (pozostałość po kopalni), spotkać możemy również gospodarza tych terenów, wielkiego szczupaka, który czasem pozwala się pogłaskać. Informacje szczegółowe dotyczące nurkowiska oraz Bazy nurkowej znajdują się pod podanym adresem: http://www.lok-octopus.pl/baza-machow/

Okolica W samym Tarnobrzegu można zwiedzić Zamek Dzikowski, dawną siedzibę Rodu Tarnowskich, w którym obecnie znajduje się muzeum, Klasztor O. Dominikanów z cudownym obrazem Matki Boskiej Dzikowskiej czy gotycki Kościół Świętej Marii Magdaleny z 1160 roku.image016

image017

Ponadto z Tarnobrzegiem graniczy Sandomierz, jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski.

image018

W odległości 10km od Tarnobrzega jest Baranów Sandomierski, w którym znajduje się późnorenesansowy zamek zwany, ze względu na podobieństwo, „Małym Wawelem”

image019
Zdjęcia: Piotr Pawlik

pawlik59@gmail.com
Relacja wideo: https://youtu.be/6bmbqUvmap0